Basında  

EN BÜYÜK GÜCÜN "FARK YARATMAK" OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ

0 Yorumlar
2482
21 Haz 2016

EN İYİ OLMANIN SINAVI

Çavusoglu Nakliyat, 1987 yılında bir ilki gerçekleştirerek sadece bitkisel yağ taşımacılığı yapmaya başlıyor. Değişik yükleri taşımak yerine tek tip yükte yoğunlaşmayı seçmenizin nedeni ne? Böylesi bir tek alanda yoğunlaşmanın artıları oldu mu?

Bitkisel yağ taşımacılığı konusundaki ihtiyacı farkettik ve sadece bu alana yöneldik. Bir kaç alanda taşımacılık yapmak yerine dökme yağ taşımacılığına odaklandık ve bu konuda uzmanlaştık. “En iyi yaptığımız işi nasıl daha da iyi yaparız” sorusunun cevabını aradık hep ve hala da bu sorunun peşinden gidiyoruz. Uzmanlaşma beraberinde kaliteyi getirdi, firmamız için sektörde güvenilir bir imaj oluşturduk.

Bitkisel yağ taşımacılığının başlıca zorlukları neler? Dökme bitkisel yağ taşımacılığı özellikle hijyen konusunda büyük sorumluluk gerektiriyor. Hijyen sağlamak adına araçlara büyük yatırımlar yapılması gerekiyor, bu da maliyetlerimizi artırıyor. Sektörümüz maliyetlerden kısmak adına maalesef bu konuda gerekli özeni göstermiyor. Küçük-büyük rakip firmalardan bir çoğunun aynı tankerle petrol türevi maddeler de taşıdığına şahit oluyoruz çoğu zaman. Hiçbir denetime tabi tutulmayan bu firmalar düşük maliyetlerle kaliteden ödün vererek çalışıyorlar. Biz firma olarak hijyen konusuna son derece önem veriyor ve kalitemizi korumak adına yatırımlarımıza devam ediyoruz.

HÂLÂ ÖĞRENİYORUZ…

Çavuşoğlu Nakliyat olarak kalite anlayışınızdan söz eder misiniz?

Değişen iş dünyası ve müşteri taleplerine karşı en büyük gücün fark yaratmak olduğunun farkındayız ve sunduğumuz hizmet kalitesiyle “tam müşteri memnuniyeti” sağlamak için azimle çalışıyoruz. Tam müşteri memnuniyeti kavramı iş süreçlerimizin her adımında hızlı ve kaliteli hizmet sunumunu gerektiriyor. Bu anlamda birçok rakibimizden farkımızı kurumsallaşma ve araç filomuzu her yıl yenileme çabamız olarak belirtebiliriz. Çavuşoğlu Nakliyat ailesi olarak, sahip olduğumuz şirket kültürümüzle gerek esas işimizin çalışanları olan şoför ve sevkiyat sorumlularımız gerekse diğer süreçlerdeki çalışma arkadaşlarımız ile kurumumuzu ileriye taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. 25 yıllık tecrübeye sahip şirketimizin en büyük potansiyelinin ise sürekli gelişime olan inancı olduğunu gördük. Ünlü bir Amerikalı düşünürün dediği gibi “Hala öğreniyoruz”. Her yeni iyi ya da kötü tecrübe bize gelişmemiz gerektiğini gösteriyor. Bunun yolu ise en başta müşterileri dinlemek olmak üzere mevzuat ve yeniliklerin takibini iyi tutmaktan geçiyor. Tanker içi yıkama tüzüğüne uygun şekilde faaliyet gösteren yıkama tesisimizle hijyen konusuna verdiğimiz önemi belirtmek isterim. Zira sektörümüzdeki bazı firmalar hijyen konusuna önem vermemekte ve maliyetleri düşürmek adına yağ taşıdığı tanker içinde yıkama dahi yapmadan kimyevi maddeler de taşımaktalar. Firma olarak Türk Gıda Kodeksine uygun ve yalnızca dökme bitkisel yağ taşımacılığı yapıyoruz.

TANKER TEMİZLİĞİNDE ORTAK DİL YOKSUNLUĞU

Taşımacılık sektörünün içinde bulunduğu durum hakkında değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz? Özellikle sektörde bilgi kirliliği var mı?

Özellikle dökme bitkisel yağ taşımacılığında belirttiğimiz gibi bir hijyen sorunu var. Tanker temizliği konusunda ortak bir dil maalesef mevcut değil. Temizlik konusu ile ilgili olarak ortak bir dil oluşturulmalı ve kontroller yapılmalı. Ek olarak devlet, yağ taşımacılığında lisans zorunluluğu getirmeli. Aksi halde önceden de bahsettiğimiz gibi petrol taşınan tankerlerde yağlar da taşınmaya devam edilecek.

Çavuşoğlu Nakliyat olarak önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız yeni yatırım, proje ve hedefleri kısaca aktarır mısınız? 

Bu sene için önceliğimiz filomuzu geliştirmek ve artan müşteri talepleri dolayısıyla araç sayımızı artırmak. Yılı yarıladığımız şu günlerde araç alımlarımızın bir kısmını tamamladık ve alım işlemlerine devam ediyoruz. Araç filomuz ürün bazlı tanker gruplarından oluşuyor. Farklı ürünler farklı tanker tipleri talep etmekte ve biz de artan tanker tipi talebine uygun araç sayımızı artırmak adına filomuzu geliştirmeye devam ediyoruz.

KORSAN TAŞIMACILARIN SAYISI AZALIYOR

Sektörün en önemli sıkıntılarından biri olan korsan taşımacıların sayısında son birkaç yıldır azalma gözlendiğini belirten Karakuyu, “ Fabrikaların müşteri memnuniyetine verdiği önemin artması bu konuda çok etkili oldu. Temiz, hijyenik yasal koşulları yerine getiren araçlarla çalışmak istiyorlar. Eski kullanım ömrünü tamamlamış araçlarla bunu sağlamak çok güç. Son dönemde bilinç düzeyi artsa da fiyat odaklı hizmet alımı hala sıkıntı yaratıyor. Kaçak akaryakıt kullanımı bizi zor duruma sokuyor. Bu konuda denetim sıkıntısı var. Bu haksız rekabet yanında insan hayatı için de risk yaratan bir durum” diye konuştu.Haberlere Dön